جراحی تعویض مفصل زانو

فیزیوتراپی کمر
فیزیوتراپی کمر
ژوئن 15, 2021
جراحی تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو که به آن آرتروپلاستی زانو نیز گفته می شود ، می تواند به تسکین درد و بازیابی عملکرد در مفاصل زانو که به شدت آسیب دیده ، کمک کند.

این روش جراحی شامل برداشتن استخوان و غضروف آسیب دیده و جایگزینی آن با مفصل مصنوعی (پروتز) ساخته شده از آلیاژهای فلز ، پلاستیک ها و پلیمرهای درجه یک است.

برای بررسی اینکه آیا جایگزینی زانو برای شما مناسب است ، جراح ارتوپد زانو دامنه حرکت ، ثبات و قدرت زانوی بیمار را ارزیابی می کند. اشعه ایکس به تعیین میزان آسیب کمک می کند.

پزشک با توجه به سن ، وزن ، سطح فعالیت ، اندازه و شکل زانو و سلامت کلی بیمار می تواند انواع پروتزهای جایگزین کننده زانو و روش های جراحی را انتخاب کند.

مهمترین دلیل جراحی تعویض مفصل زانو ، تسکین درد شدید ناشی از آرتروز است.

افرادی که نیاز به جراحی تعویض مفصل زانو دارند معمولاً در راه رفتن ، بالا رفتن از پله ها و سوار و خارج شدن از صندلی مشکل دارند. برخی نیز در حالت استراحت زانو درد شدیدی دارند که با روشهای غیرجراحی قابل تسکین نیست.

برای جلوگیری از عفونت بعد از جراحی ، قبل ، حین و بعد از عمل به بیمار یک آنتی بیوتیک وریدی داده می شود و این جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می گیرد.

جراحی تعویض مفصل زانو مانند هر عمل جراحی خطراتی را به همراه دارد که مهم ترین آن ها عبارتند از :

  • عفونت
  • لخته شدن خون در ورید ساق پا یا ریه ها
  • حمله قلبی
  • آسیب عصبی
  • یکی دیگر از خطرات جراحی تعویض مفصل زانو ، آسیب و لق شدن مفصل مضنوعی است به همین جهت محافظت از مفصل مصنوعی مانند مفصل طبیعی بدن از اهمیت بالایی برخوردار است.

مراقبت های پس از جراحی تعویض مفصل زانو

دوران نقاهت پس از این جراحی از اهمیت بالایی برخوردار است ، بیمار باید از انجام هرگونه فعالیتی که سبب وارد شدن فشار بیش از حد بر مفصل مصنوعی می شود بپرهیزد.

توانبخشی با فیزیوتراپی پس از جراحی های ارتوپدی از جمله تعویض مفصل ضروری است.

در طول مدت اقامت در بیمارستان ، فیزیوتراپیست بیمار را به حرکت دادن پاها وادار می کند ، که باعث افزایش جریان خون در عضلات پا می شود و از تورم و لخته شدن خون جلوگیری می کند.

یک روز پس از جراحی ، فیزیوتراپیست به بیمار آموزش می دهد که چگونه زانوی جدید خود را تمرین دهد.

فیزیوتراپی زانو به بیمار کمک می کند تا در زمان کمتری به مفصل مصنوعی عادت کرده و بتواند از مفصل جایگزین همانند مفصل طبیعی استفاده کند.

 

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در شهران – فیزیوتراپی در غرب تهران – فیزیوتراپی در جنت آباد – مرکز فیزیوتراپی در غرب تهران – فیزیوتراپی در شهر زیبا